29 Ιανουαρίου 2017

Ο μεγάλος Ρότζερ Φέντερερ στο 18ο Grand Slam στα 35 του

Ο μεγαλύτερος τενίστας όλων των εποχών συνεχίζει να γράφει κεφάλαια στην επική καριέρα του

Όταν στο πέμπτο σετ ο Ναδάλ ξεκινώντας έσπασε το σερβίς του Φέντερερ, για να προηγηθεί με 1-0, οι φίλοι του Φέντερερ άρχισαν να μην κάθονται καλά στην καρέκλα τους. Είναι πάρα πολλές οι φορές που ο Ναδάλ έχει καταφέρει να ανακόψει το δρόμο του Φέντερερ για έναν ακόμη τίτλο Grand Slam. Και έτσι όπως εξελίσσονταν τα παιχνίδια μεταξύ τους ο Ναδάλ έμοιαζε συχνά να έχει ένα ψυχολογικό προβάδισμα απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο του. Και η πορεία αυτού του τελικού φαινόταν ότι πάλι θα έπαιρνε αυτήν την κατεύθυνση.

Ο Φέντερερ είχε πάρει το πρώτο σετ με 6-4, αλλά ο Ναδάλ επανήλθε για να ισοφαρίσει σε 1-1 κερίζοντας το δεύτερο σετ με 6-3. Στο τρίτο σετ η υπεροχή του Φέντερερ ήταν καθολική και κέρδισε το σετ με 6-1 για να προηγηθεί με 2-1. Πολλοί πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε τελειώσει. Αλλά ένα πράγμα που έχει αποδείξει ο Ναδάλ είναι ότι σχεδόν ποτέ δεν εγκαταλείπει. Έτσι πήρε το τέταρτο σετ με 6-3 για να ισοφαρίσει και πάλι σε 2-2.

Στο ξεκίνημα το πέμπτου σετ ο Ναδάλ έδειχνε ότι κρατούσε το παιχνίδι στα χέρια του σπάζοντας το σερβίς του Φέντερερ και μετά από λίγο είχε προηγηθεί με 3-1. Είναι το σημείο που άλλες φορές ο Φέντερερ θα κατέθετε συχνά τα όπλα.

Αλλά ο φετινός Φέντερερ είναι ένας διαφορετικός Φέντερερ. ΠΙο ώριμος από ποτέ, δεν έχει μόνο βελτιώσει το παιχνίδι από πολλές απόψεις, αλλά είναι πια προφανές ότι είναι πια πιο συμπαγής ψυχολογικά.

Έτσι με μια επική αντεπίθεση πήρε τα υπόλοιπα games το ένα μετά το άλλο για να φτάσει στην τελική νίκη με 6-3 και 3-2 σετ.

Είναι μια μεγάλη καριέρα αυτή του Φέντερερ. Η μεγαλύτερη όλων των εποχών.

Το ότι κατάφερε φέτος μετά από έξη μήνες απουσίας από τα γήπεδα να επιστρέψει για να κατακτήσει έναν ακόμη τίτλο, το 18ο Grand Slam της καριέρας ενώ διανύει το 35ο έτος της ηλικίας του, αποτελεί την καλύτερη απόδειξη γι αυτό.

Ο Ρότζερ Φέντερερ είναι απλά ένα φαινόμενο.

Στον νικητήριο λόγο του είπε μεταξύ άλλων: "Το τένις είναι ένα σκληρό παιχνίδι. Δεν έχει ισοπαλία. Αλλά αν είχε ευχαρίστως θα μοιραζόμουν αυτόν τον τίτλο με τον Ράφα Ναδάλ"