05 Ιουνίου 2022

Ναδάλ, ο βασιλιάς του Roland Garros

Ο Ράφα Ναδάλ γράφει ιστορία φτάνοντας τα 14 Roland Garros στην καριέρα του μετά και τη νίκη του με 3-0 κόντρα στον Ρουντ φτάνοντας αισίως τα 22 grand slam στην καριέρα του!

Είναι ο καλύτερος τενίστας αυτή την στιγμή στον κόσμο και ο απόλυτος κυρίαρχος του Roland Garros. Ο τεράστιος Ράφα Ναδάλ πήρε άλλο ένα τρόπαιο στο Παρίσι μετά την εύκολη νίκη του στον τελικό επί του Ρουντ με 3-0 (6-3, 6-3, 6-0) σετ σε 2 ώρες και 18 λεπτά.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική αφού ο Ναδάλ από την πρώτη στιγμή έδειξε ότι θα είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και το έδειξε από το πρώτο σετ όταν με μπρέικ στο 3-1 έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ με 6-3. Στο δεύτερο σετ ο Ρουντ έκανε αισθητή την παρουσία του αφού ένα διπλό λάθος του Ναδάλ έδωσε την δυνατότητα στον Νορβηγό να πάρει προβάδισμα με 3-1.

Κάπου εκεί ο Ναδάλ απάντησε και το γύρισε σε 4-3 βάζοντας ουσιαστικά το νερό στο αυλάκι με το δεύτερο σετ να καταλήγει στον Ισπανό με 6-3. Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για τον Ισπανό ο οποίος απαντούσε με μπρέικ σε κάθε προσπάθεια του Ρουντ και η σεμνή τελετή έβαλε τέλος με 6-0 και τον θρύλο Ναδάλ να μετρά το απόλυτο με 14 νίκες σε ισάριθμους τελικούς του Roland Garros!