02 Σεπτεμβρίου 2022

Ο Γιάννης «μίλησε» όταν έπρεπε και η Ελλάδα ξεκίνησε με το δεξί

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει από το χέρι του την Εθνική  και άξιο συμπαραστάτη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, η Ελλάδα επικράτησε της Κροατίας με 89-85 στην πρεμιέρα του Eurobasket.
Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει από το χέρι του την Εθνική και άξιο συμπαραστάτη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, η Ελλάδα επικράτησε της Κροατίας με 89-85 στην πρεμιέρα του Eurobasket.

Η Κροατία ήταν αυτή που προσπάθησε να αιφνιδιάσει και με τον Χεζόνια ζεστό προηγήθημε με 10-3. Κάπου εκεί η Εθνική βρήκε ρυθμό και με τους Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ να βάζουν τους 17 πρώτους πόντους της η Εθνική μας έτρεξε επί μέρους σκορ 17-4 και βρέθηκε μπροστά με 22-14. Ο Ντόρσεϊ έδειχνε ασταμάτητος (4/4 τρίποντα) και η Ελλάδα ξέφυγε με 36-21 για να κλείσει το ημίχρονο στο +16 (46-30).

Στην τρίτη περίοδο η Κροατία βρήκε λύσεις με τον Τζαλίν Σμιθ με αποτέλεσμα να έρθει ένα επιμέρους σκορ 17-3 και να μειώσει σε  62-60 για να κλείσει η περίοδος με 70-62. Οι Κροάτες δεν το έβαλανα προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι, είχαν κι ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά εκεί μίλησε ο Γιάννης. Ο Αντετοκούνμπο έκοψε δύο αντίπαλα σουτ και σκόραρε 5 πόντους για να χαρίσει τη νίκη.