12 Οκτωβρίου 2021

Ήττα στην Σουηδία για την Εθνική Ελλάδος και το Μουντιάλ του Κατάρ χάνεται

Η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε με 2-0 από την Σουηδία και πλέον μόνο με θαύμα μπορεί να διεκδικήσει μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου.

Η Ελλάδα γνώριζε ότι για να έχει ελπίδες για μια πιθανή πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ θα έπρεπε να πάρει αποτέλεσμα στην Στοκχόλμη κόντρα την Σουηδία με τη νίκη να ήταν το ιδανικό αποτέλεσμα.

Για τον λόγο αυτό η Εθνική ομάδα ήταν αυτή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να δείξει ότι αυτή θα είναι το αφεντικό του παιχνιδιού. Και το έδειξε. Με τον Μασούρα να κινείται ανάμεσα στα δύο στόπερ και με τον Σιώπη νικητή στις δεύτερες μπάλες η ομάδα του Φαν`τ Σχιπ έκανε το καλύτερο ημίχρονο με τον Ολλανδό στον πάγκο.

Και αυτό γιατί όχι μόνο περιόρισε την Σουηδία, αλλά παράλληλα και η ίδια έφτασε κοντά στο πολυπόθητο γκολ, αλλά δύο φορές τα δοκάρια είπαν όχι στο σουτ του Μασούρα και στην κεφαλιά του Παυλίδη, ενώ και ο Μπακασέτας απείλησε με σουτ.

Όταν όμως στο καλύτερο σου ημίχρονο δεν το εκμεταλλεύεσαι τότε θα έρθει η τιμωρία. Και αυτό γιατί η Σουηδία δεν θα παρουσίαζε το ίδιο νοθρό πρόσωπο στην επανάληψη, ειδικά μάλιστα αν η Ελλάδα κάνει τέτοια λάθη. Όπως αυτό του Μαυροπάνου ο οποίος έκανε πέναλτι δίνοντας το δικαίωμα στον Φόρσμπεργκ να ανοίξει το σκορ.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Εθνική όταν δέκα λεπτά μετά το 1-0 ο Ίσακ διπλασίασε τα τέρματα της Σουηδίας μετά από ασίστ του τερματοφύλακα της ομάδας. Κάπου εκεί η Ελλάδα παρέδωσε πνεύμα και στο 86` ο Χατζηδιάκος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Εθνική με παίκτη λιγότερο.

Πλέον, η Εθνική Ελλάδος χρειάζεται ένα θαύμα για να πάρει μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου με την δεύτερη να οδηγεί στα μπαράζ.